Už dávno sa v našich mailboxoch neobjavila žiadne zbierka neuveriteľných-ale-“skutočných” faktov. Aj vám sa už cnelo?
Zo samotnej žiadze som preto vzal zavďak aj sériou zdanlivo paradoxných otázok, ktoré na prvý pohľad nemajú odpovede. Neuverili by ste, ale občas je otázka položená síce vtipne, ale nezmyselne. A na počudovanie – na niektoré z nich existuje aj úplne logická odpoveď. Pripravení na zodpovedanie zdanlivo nezodpovedateľných otázok? Tak poďme na to.
Ak plávanie zoštíhľuje, čo robia veľryby zle?
Vôbec nič. Povedať o veľrybe, že je tučná, je zhruba rovnaké, ako povedať o ľuďoch, že sú dlhí. Ak si všimnete napríklad takého vráskavca ozrutného, tak najširším a najobjemnejším miestom na jeho tele je – jeho hlava. A keďže plávanie nemá nijaký vplyv na objem hlavy, veľryby sú úplne v poriadku.
Keď super-lepidlo lepí všetko, tak prečo nie aj vnútro tuby?
Lepidlo lepí tým, že uschne. Na schnutie potrebuje vzduch. V tube vzduch nie je. Prípadné vzduchové bubliny tiež nie sú problémom, pretože lepidlo sa nemá kam vyparovať. Logický záver: lepidlo v tube neuschne.
Prečo nie je nikdy obsadené, keď človek omylom vytočí nesprávne číslo?
A už sme pri nezmyselnej otázke. Ak totiž vytočíte nesprávne číslo, a je obsadené, ako sa dozviete, že ste volali nesprávne? Nijako, nemáte o tom ani potuchy. Čiže otázka je položená nesprávne. Je úplne možné, že je obsadené aj pri vytočení nesprávneho čísla.
Prečo sa musí človek na návštevu jasnovidca objednať vopred?
Tu sa trochu dostávame na tenký ľad, ale v zásade môžeme odpovedať: opäť zavádzajúca otázka. Jednak nie je pravidlom, že sa k jasnovidcovi treba objednať. Otázka zároveň predpokladá, že jasnovidec by mal o návšteve dotyčného vedieť vopred. Ak by veštec takúto schopnosť mal, mohol by si po zobudení povedať: a sakra, tak dnes mi sem príde dvadsať ľudí naraz. Čo s nimi? A tak zavedie systém objednávania vopred…
Prečo sa citrónová limonáda skladá väčšinou z prímesí, zatiaľ čo prípravok na umývanie riadu obsahuje pravú citrónovú šťavu?
Opäť – nie je to pravidlo. Záleží od toho-ktorého výrobku. Pravá citrónová šťava mimochodom nie je až takým bežným prídavkom do saponátov. Ja osobne som sa napríklad s takým prípadom ešte nestretol vôbec.
Prečo neexistuje krmivo pre mačky s príchuťou myší?
Mačky nelovia myši preto, že by im tie hlodavce až tak chutili. Neviem síce, ako sú na tom mačky s chuťovými pohárikmi, ale som si istý, že mäsovú konzervu s “príchuťou myší” by zlupli rovnako bez problémov ako hovädziu či rybiu. Chovať však myši, alebo vyvíjať myšaciu príchuť by bolo pre výrobcov nesmierne nerentabilné. A mačkám to, zdá sa, nijako nechýba…
Termoska v zime drží teplo a v lete chlad. Odkiaľ vie, kedy je zima a kedy leto?
Nevie. Opäť chybne položená otázka. Termoska je k otázke ročného obdobia načisto ľahostajná. Udržiava totiž teplotu svojho obsahu bez ohľadu na to, aký je horúci/studený. Podstatou termosky je zabrániť teplotnej výmene s okolím a to sa jej darí.
Keď sa na teflonovú panvicu nič neprichytí, ako sa udrží teflon na panvici?
Teflon, čiže polytetrafluóretylén, je skutočne extrémne šmykľavý a ťažko naň niečo prichytíte. Ako sa teda dostáva na panvicu a ako to, že sa udrží na nej? Tajomstvo spočíva vo výrobnom procese. Teflon sa nanáša na drsný povrch panvice chemickou reakciou pod tlakom. Špecifická chemická reakcia a neštandardné podmienky zabezpečujú, že povrch sa pokryje teflonom, ktorý sa tam aj udrží.
Prečo má benzínka, otvorená 24 hodín denne, na dverách zámok?
Nejde len o benzínky, ale aj o ľubovoľné non-stop prevádzky. Zámok potrebujú pre prípad, že zavrieť bude treba. Inventúry, rekonštrukcie, maľovanie, mimoriadne udalosti (uzavretie miesta činu, ochrana pred rabovaním) – personál by zrazu potreboval tie dvere zamknúť a nemal by ako…
Prečo sa v USA používajú pri poprave smrtiacou injekciou sterilné striekačky a ihly?
Pretože na ochranu svojho zdravia musí dbať osoba, ktorá tú injekciu podáva. S opakovane používanými nástrojmi riziko vzrastá. Druhým dôvodom je, že v súčasnosti sotva zoženiete nesterilné ihly a striekačky. Resterilizácia už dávno nefičí a opakovane použiteľné nástroje sú vzácnosťou. A do tretice – poprava injekciou nie je v žiadnej väznici na dennom poriadku, takže aj keby si popravca odložil nádobíčko na ďalšie použitie, mohlo by sa celkom ľahko stať, že biologické zvyšky vo vnútri ihly zaschnú tak, že nebude už viac použiteľná. Mimochodom, desaťmililitrová striekačka stojí dve koruny päťdesiat halierov, takže aj ekonomický prínos opakovane používaných injekcií by bol takmer nulový.
Ako sa vodič snežného pluhu dostane ráno do práce?
Tu môžem bohužiaľ poskytnúť iba nekvalifikovaný odhad: bude to nejako podobne, ako v prípade vodičov MHD. Tí, čo ráno začínajú na prvých linkách, sa do práce dostanú špeciálnym autobusom, ktorý ich ráno pozbiera. Vodič onoho autobusu nocuje v dopravnom podniku. Druhá možnosť je, že akonáhle začne snežiť a nevyzerá, že len tak skoro prestane, dispečing zalarmuje vodiča, ktorý sa dostane do práce ešte skôr, ako skutočne treba odhŕňať sneh.
Ak je čierna skrinka nezničiteľná, prečo z toho materiálu nerobia celé lietadlá?
Pretože nejde iba o materiál. Ak by išlo iba o pancier, mohlo by sa stať, že lietadlo by bolo také ťažké, že by jednoducho nevzlietlo, prípadne by na štart a let spotrebovalo viac paliva, ako by vôbec dokázalo uniesť.
Ďalší dôvod spočíva v konštrukcii – čierna skrinka je zostrojená tak, aby bola nerozbitná. Lietadlo je postavené tak, aby mohlo lietať. Čiže teoreticky, aj keby bol trup lietadla z rovnakého materiálu ako pancier čiernej skrinky, jeho tvar by mu neumožnil po páde na zem ostať v celosti.
No a napokon – aj keby sme teoreticky mali nerozbitné lietadlo, ľudia vnútri sú ešte stále rozbitní. Stačí, keď si zopakujete fyziku zo základnej školy. Ľudia v letiacom lietadle sa nehýbu iba vzhľadom na lietadlo. Vzhľadom k zemi sú v pohybe až-až. Takže aj v nerozbitnom lietadle, ktoré capne na zem, prídu k úrazu. Zranení by síce bolo menej, keďže by cestujúcich nekatovali trosky lietadla, ale počet preživších by to aj tak zrejme príliš neovplyvnilo.