Môže sa to javiť ako dobrý nápad. Smiešne jednoduchý, no napriek tomu vám môže zachrániť život. Aspoň to tvrdil mail, ktorý sa už po niekoľkýkrát ocitol v mojej schránke. Odporúčanie je jasné: dostali ste infarkt? Začnite kašľať!
Modelová situácia: je večer, idete v aute, stojíte v zápche, rozčúlite sa a zrazu bum: infarkt je tam. Pomoc v nedohľadne, smrť na jazyku, máte asi desať sekúnd na to, aby ste to prežili. Inak je s vami amen. Začnite preto kašľať, čo vám sily stačia. Kašeľ pomôže znovu rozbehnúť srdce a ste zachránený! Ale – naozaj?
NIE – Mail píše: “Kašľať musíte zhlboka a dlho, ako keby ste chceli hlboko z pľúc vykašľať hlien. Zakašľanie treba opakovať každé dve sekundy, kým nepríde pomoc alebo kým nepocítite, že srdce opäť tlčie normálne. Hlboké vdychy dodajú do pľúc kyslík a pohyby pri kašli stláčajú srdce a udržujú krvný obeh. Tlak na srdce tiež pomôže obnoviť jeho normálny rytmus. Takto sa obeť srdcového záchvatu dokáže dostať do nemocnice.”
Znie to pravdepodobne, ibaže pravda je zložitejšia. Rytmický kašeľ počas infarktu vás totiž môže – zabiť.
Metóda kašľa je využiteľná len v niektorých prípadoch. Podľa dostupných zdrojov sa používa napríklad pri invazívnych operačných zákrokoch (katetrizácia srdca). Ak sa srdce pacienta ocitne v arytmii a hrozí zástava, počas spomínaných desiatich až pätnástich sekúnd lekár stihne povedať pacientovi, aby sa rozkašľal.
Naordinovať kašeľ sám sebe však nie je najlepší nápad. Laik totiž sám na sebe ťažko odhadne, či má arytmiu a o chvíľu sa mu zastaví srdce. Srdcových príhod je však viac druhov a na žiadnu z nich zrejme kašeľ nezaberá, naopak, môže situáciu omnoho zhoršiť.
Čo teda robiť?
Ak máte podozrenie na infarkt, okamžite kontaktujte záchranku. Tak. Presne to.
Podrobnosti o ukašľanej resuscitácii nájdete tu.