Napriek vtáčej chrípke, HIV aj vírusu Ebola ostáva rakovina dlhodobo jednou z najobávanejších chorôb. Nečudo. Vôbec nik si pred ňou nie je istý a napriek všetkému medicínskemu pokroku je nádej na prežitie otázna. Najlepšie sa bojuje prevenciou, pričom druhá najčastejšia rakovina u žien, teda karcinóm prsníka, sa dá včas zistiť pravidelným samovyšetrovaním.
Do mailových schránok si však nachádza cestu pozoruhodný návod na ešte lepšiu prevenciu: nepoužívať antiperspiranty! Podľa anonymného výskumu totiž práve antiperspiranty spôsobujú rakovinu prsníka!
Podľa mailu, antiperspiranty zabraňujú poteniu, a tým aj vylučovaniu škodlivín. Tie sa údajne ukladajú v najbližšom možnom mieste, teda v lymfatických uzlinách v podpazuší. A odtiaľ je už len krok k nebezpečnému karcinómu.
Žena používajúca antiperspirant vraj ešte zvyšuje svoje riziko vyhoľovaním podpazušia – narúša povrch kože a cez drobné oderky sa nebezpečný antiperspirant dostáva do tela vo zvýšenom množstve. Je to pravda?
??? – Neobľúbený modrý trojotáznik udeľujeme preto, lebo správy o tomto fenoméne sa rozchádzajú. Ako dôkaz svojich tvrdení mail uvádza výrazne nižší výskyt karcinómu prsníka u mužov. Podľa mailu si totiž muži obvykle nevyhoľujú podpazušie, a tak väčšina antiperspirantu ostane na chlpoch.
Tento „dôkaz“ môžeme smelo vylúčiť: ak by „väčšina antiperspirantu“ ostala na chlpoch, bol by neúčinný a muži by ho čoskoro prestali používať. Navyše, v posledných rokoch sa holenie podpazušia výrazne udomácnilo aj u mužov. Je to však asi príliš krátke obdobie na to, aby sme si všimli nejaký výrazný nárast výskytu karcinómu u mužov…
Ako to teda je? Odpoveď: nevedno. Existujú dve štúdie, ktoré sa touto problematikou zaoberali. Obe došli k úplne opačným záverom. Kým podľa jednej neexistuje žiadna súvislosť, druhá tvrdí presný opak a navyše jej hodnovernosť jej oponenti veľmi spochybňujú.
Nevraviac už o podstatnej zložke samotného mailu: Straší, že najväčším zločincom v zložení antiperspirantov je látka aluminium chlorohydrate. A samozrejme, na trhu existujú výrobky, ktoré presne túto látku neobsahujú. Týmto v nás silnie podozrenie, že cieľom poplašného mailu je nasmerovať potenciálneho zákazníka na údajne bezpečné produkty.
Opäť však treba zdôrazniť: ide iba o špekulácie a doteraz nie je jasne potvrdená alebo vyvrátená teória o nebezpečenstve antiperspirantov.
Čo teda robiť? Vyhodiť antiperspiranty do koša? Jednoznačnú odpoveď vám na vlastnú zodpovednosť určite neviem poskytnúť. Rozhodnutie je teda na vás.
Ale kým budete meditovať nad tým, čo robiť, nezabúdajte, že rakovina prsníka je vo výskyte len druhou najčastejšou u žien. Poráža ju rakovina kože, ktorá suverénne vedie aj u mužov. A pri nej je prevencia menej otázna.