Ľudská hlúposť je obrovská. A ťažko povedať, či je to viac smutné alebo smiešne. Lamy, ktorým neprozreteľne zriadili e-mail, sú totiž schopné poslať svojim známym v adresári neuveriteľné veci.
Náš najčerstvejší úlovok je paradoxne jedným z najstarších. Ďalšia vlna epidémie priniesla značne okresanú verziu. Píše sa v nej len toľkoto: “Prosím, pošlite tento mail veľa ľuďom. Malá na obrázku má rakovinu mozgu a spoločnosť AOL venuje za každý poslaný mail 5 centov na operáciu. Tak prosím, pomôžte. Ďakujem.” A potom už nič, len priložená fotka sladko spiaceho bábätka, ktoré v domácom prostredí vôbec nevyzerá, že by ho čokoľvek trápilo. A trápi?
NIE – Pravidelní návštevníci Panic room už vedia, že toto je hoax ako vyšitý. Stručne: spoločnosť AOL nemá žiadnu možnosť, ako zistiť a spočítať všetkých nešťastníkov, ktorí, dojatí osudom nevinného dieťaťa, zahltia schránky svojich nič netušiacich obetí.
Čo je ale podstatnejšie, keď chce byť firma filantrop a platiť operáciu chorému dieťaťu, prečo by to podmieňovala takýmto pofidérnym spôsobom?
Ide skrátka len o kačicu z rodu mailov od Ľudomila Billa. Žiadne trpiace dieťa, žiadna operácia, žiadnych päť centov za odoslaný mail. Odosielateľ iba zneužil fotografiu dieťaťa, keď k nej pricapil nedôveryhodný príbeh, pričom si nedal ani tú námahu, aby ho vyzbrojil hodnovernými detailami. Amatérsky exemplár, poviete si.
Pritom však ide o jeden z najstarších hoaxov, ktoré sa šíria po sieti. Pri troche hľadania narazíte na niekoľko zaujímavých verzií. Svoju púť srdcervúci mail začal v roku 2000 s podpisom 29-ročného Georgea Arlingtona (prečo by tam uvádzal svoj vek, sa mi nepodarilo vymyslieť).
Opisoval svoj krásny život, ktorý sa mu však zrútil po tom, ako jeho 10-ročnej (!!!) dcérke Rachel diagnostikovali nádor na mozgu. AOL im sľúbil za vydieračskú kampaň, pozor, 32 centov za každý mail! Nejaký nadšený šíriteľ hoaxov tento príbeh dokonca lokalizoval do slovenčiny a dcérku prekrstil na Renátu.
Čas plynul a napriek inflácii AOL postupne znížil svoju ponuku na 20 a neskôr dokonca len na 5 centov. Bodaj by nie, veď aj Rachel/Renáta sa viditeľne zmenšila. Na desaťmesačné bábätko. Ešteže George Arlington ostal naďalej sviežo 29-ročný…
Jeho súcitní priatelia sa postarali, aby mail koloval ďalej a ďalej, mutoval do nemčiny, poľštiny, češtiny… Zmenou prešla aj samotná nešťastná rodinka, ktorá presídlila do Zimbabwe a zmenili si meno. Rachel sa zrejme zbavila nádoru na mozgu, zato ochorela na leukémiu.
Oklieštený príbeh, ktorý citujem na začiatku, je teda zrejme iba veľmi zostručneným slovenským prekladom novej vlny hoaxu kolujúceho v inom jazyku. Napriek tomu v ňom jasne spoznať takmer už relikviu, päť a pol roka kolujúci hoax.
Niekoľko verzií príbehu nájdete na hoax.cz.