Toto musí človeka chytiť za srdce. Po dlhom čase sa v našich mailových schránkach objavila prosba o pomoc pre vážne choré dieťa. Avšak na rozdiel od slávnej Rachel tu pomoc nezabezpečíte preposlaním mailu. Namiesto toho máte k dispozícii štyri čísla účtov, na ktoré môžete poslať ľubovoľnú čiastku. Pomôžete malej Natálke, keď oželiete pár eur?
NIE – Je to podvod. Žiadna Natálka neexistuje. To bola stručná, jasná a jednoduchá odpoveď, ak ste ju hľadali.
Pozrime sa však na tento mail bližšie. Zúfalá matka Andrea Žarnovská v ňom prosí o pomoc pre svoju ťažko chorú dcéru Natálku, ktorej diagnostikovali tzv. DIPG nádor. Po prvotnom úspechu liečby sa však choroba vrátila. Možnosti liečby na Slovensku sa minuli, tak sa matka obrátila na zahraničie. A ajhľa, stal sa zázrak. Po kúpení času v Nemecku prišiel na rad Londýn, kde však, ach jaj, treba zacálovať v prepočte takmer 100 tisíc eur. A milý príjemca mailu, plať!
Keď nám niečo takéto príde do mailu alebo vyskočí na sociálnej sieti, môžeme sa s chuťou pustiť do pitvy takéhoto exempláru. Posudzovať ho môžeme z troch hľadísk.
1. Stavba mailu
Poďme sa najprv pozrieť na samotný mail. Priam z neho kričí výzva postupovať opatrne. Tak napríklad, hoci je v ňom viacero odkazov na detaily choroby či možnosti liečby, všetky vedú na jednu adresu, z ktorej neodhadnete, čo sa na nej nachádza. Na tú som, s dovolením, neklikol – mám rád svoj počítač.
Mail údajne zúfalej matky žobroniacej o peniaze od neznámych ľudí je veľmi výrečný a graficky profesionálne spravený. Iste, mohla požiadať známeho grafika, aby jej urobil profi mail… Hm. neznie to pravdepodobne.
Na konci mailu vidíme, že je poslaný pomocou Sendinblue. Čo je aplikácia na spamovanie rozposielanie hromadných mailov. Je to trochu zvláštne, pretože, citujeme:
Liečba bola veľmi drahá, použila som na ňu všetky úspory a musela som sa zadlžiť.
A napriek tomu si dovolila platenú e-mailovú službu? Tá dáma má pomerne zvláštne priority.
Keď si k tomu pripočítame absenciu akéhokoľvek kontaktu s výnimkou e-mailu, asi sa pozrieme na jej príbeh s väčšou nedôverou.
2. Príbeh
DIPG skutočne existuje. Je to glióm, nádor, ktorý sa usalaší na mozgovom kmeni. Šanca na prežitie – žiadna. Stavba nádoru totiž neumožňuje jeho chirurgické odstránenie, rádioterapia pomáha len spočiatku a dočasne, výsledky chemoterapie sú prinajmenšom rozpačité, čo v cynickom preklade znamená, že možno niektorým pacientom predĺži život. Nie veľmi významne.
Preto sú pacienti s DIPG vďačným materiálom na experimentálnu liečbu. Jednu takú našli v Londýne.
Výsledky tejto liečby na pacientov s nádorom DIPG boli úžasné a vo väčšine prípadov úspešné. … Vieme že s touto liečbou ma Natálka obrovskú šancu na vyliečenie, lekári sú už pripravený operovať, ale ja jednoducho nemám toľko peňazí.
Tak lekári už stepujú na sále a čakajú, kým naničhodní dobrodincovia dajú dokopy peniaze. To aby ste sa ponáhľali!
Pravdou však je, že toľko oslavovaná CED (Convection-enhanced delivery) metóda, pri ktorej sa zavedú miniatúrne katétre priamo k nádoru do mozgu, nemá zďaleka také úžasné výsledky. Ďalšie pátranie (o ňom neskôr) ukázalo, že londýnska CED liečba DIPG si údajne pripísala – jeden úspech. Čo je pri rakovine s nulovou šancou na prežitie celkom úspech, ale relevantný zdroj som nenašiel.
Pátranie naslepo síce objavilo talianskeho chlapca, ktorého nádor sa po CED liečbe zmenšil, avšak radosť bola predčasná – po pol roku zomrel.
A tak sme sa nenápadne a plynulo dostali k tretej fáze.
3. Pátranie
Google nesklamal – veľmi rýchlo našiel obrázky údajnej Natálky.
Predstavte si to prekvapenie – nie je to Natálka, ale Alexia Eljourdi. Okrem mena má, pochopiteľne, aj iné bydlisko. Austráliu. Ostatné veci ale celkom prekvapivo sedia – diagnóza v mladom veku, relatívne úspešné odďaľovanie konca a štácia poslednej nádeje v Londýne. Srdcervúci mail je totiž prekladom z GoFundMe, kde sa ľudia zbierajú na liečbu. Avšak, nie Natálky Žarnovskej.
Doména zarnovska.eu, na ktorej je mail údajnej matky, je prekvapivo zaregistrovaná nemeckou firmou. Zaregistrovanou 20. januára, v deň, keď sa rozbehli maily. Kontakt na registrujúcu osobu? Andrea Žarnovská má mail – na švajčiarskom šifrovanom systéme Protonmail. Tá dáma má okrem čudných priorít nemenej prekvapivé IT zvyklosti.
Celkovo je problém pani Andreu Žarnovskú nájsť. Do toho, skúste to. Akoby ani neexistovala. Na takú technologicky zbehlú pani je to celkom čudné. Ako aj to, že v najvyššom zúfalstve sa spolieha výhradne na e-mail. Čo sociálne siete? Televízie? Pobili by sa o taký šťavnatý tragický príbeh!
Síce tvrdí, že rozhovor s ňou urobil nemecký Bild, ale veľa šťastia pri jeho hľadaní. Nenájdete ho. Tak, ako nenájdete ani Andreu Žarnovskú a jej smrteľne chorú dcéru.
Ale možno by polícia našla majiteľa účtov, na ktoré máte posielať peniaze…