Okolo nás je toľko nebezpečných chemikálií, že človeku už naozaj neostáva nič iné, len nejesť, nepiť a nedýchať, aby svoje telo udržal v bezpečí. Samozrejme, taký postup spôsobí ďalšie komplikácie, napríklad smrť, ale nechajme to. Máme tu podstatnejší problém.
Do mailových schránok vpadol skutočne alarmujúci mail o nebezpečnej chemikálii. Dal som si tú námahu overiť, ktoré z opísaných hrozieb, ktoré sprevádzajú dihydrogén monoxid, sú pravdivé. Neviete si predstaviť to zdesenie, keď som zistil, že tento mail je jeden z mála, ktorý si vôbec nevymýšľa a všetko v ňom uvedené je pravda!
Chemická látka dihydrogén monoxid je rozšírená po svete omnoho viac, ako by ste čakali. Nájdete ju všade. Jej prítomnosť dokázali vo všetkých riekach i jazerách, vyskytuje sa dokonca aj v mori. Rovnako rozsiahly ako jej výskyt, je aj výpočet jej zlých vlastností:
- spôsobuje nadmerné potenie a zvracanie
- je hlavným komponentom kyslých dažďov
- v plynnom stave môže spôsobiť vážne popáleniny
- náhodná inhalácia vás môže zabiť
- prispieva k erózii
- znižuje efektívnosť automobilových bŕzd
- bola nájdená v rakovinových nádoroch
Akoby to všetko nestačilo, dihydrogén monoxid sa používa aj v jadrových elektrárňach, pri priemyselnej výrobe, ale dokonca sa pridáva aj do jedál a podávajú ho zvieratám pri krutých pokusoch.
Nemožno povedať, že by neexistovali snahy niečo s tým robiť. V roku 1997 štrnásťročný americký študent Nathan Zohner rozbehol petíciu, v ktorej sa väčšina oslovených rozhodne vyslovila za zakázanie tejto látky. Neuspeli však. Nathan totiž zabudol svojim spolužiakom ozrejmiť, že jeho projekt sa netýka chémie, zdravia ani ochrany prírody, ale skôr psychológie a sociológie…
S pravdou von: Z päťdesiatich študentov jeden jediný bol chemicky natoľko zdatný, aby si preložil dihydrogén monoxid do chemického zápisu. Vyšlo mu z toho niečo nečakané: H2O.
Je to tak. Vražedná chemikália nie je v skutočnosti nič iné, ako obyčajná, nevinná – voda.
Nathanovým zámerom bolo ukázať, ako ľahko sa dajú ľudia presvedčiť pseudovedeckými rečami o nebezpečnosti niektorých látok, o ktorých predtým v živote nepočuli. Dobrý zvyk neoverovať si fakty, ale rovno švacnúť svoj podpis pod petíciu, sa zaskvel v plnej svojej kráse.
Môžeme si teda vydýchnuť. Dihydrogén monoxid nezakážu. Ani keby veľmi chceli…