Náhoda je blbec a občas dá dokopy zvláštnych ľudí pri zvláštnych príležitostiach. Tak napríklad sa na vidieckej ceste čelne zrazia autá, v ktorých sedia dve sestry, idúce na vzájomnú návštevu.
Slávni ľudia tiež nie sú ušetrení od podobných – ale aj šťastnejších stretnutí. Určite vám (aspoň raz) do schránky pricestoval nostalgický a nesmierne poučný príbeh s močiarom a penicilínom.
Bolo to takto:
Volal sa Fleming a bol biednym škótskym farmárom. V jeden deň, keď sa pokúšal pre svoju rodinu zohnať nejakú obživu, počul volanie o pomoc, ktoré prichádzalo z neďalekého močiara. Farmár utekal k močiaru a tam uvidel mokrého, po pás v čiernom hnusnom bahne, vydeseného chlapca, ktorý kričal a zápasil o život.”
Farmár Fleming zachránil chlapca od pomalej a desivej smrti a dočkal sa nečakanej odmeny. Nasledujúci deň zastal pred chatrčou farmára vyzdobený koč. Vystúpil z neho elegantne oblečený šľachtic a predstavil sa ako otec chlapca, ktorého farmár Fleming zachránil. “Chcem vám zaplatiť,” povedal šľachtic. “Zachránili ste môjho syna.”
“Nie, za to, čo som urobil, nemôžem zobrať peniaze,” odpovedal škótsky farmár.
Napokon sa však dohodli na tom, že bohatý pánko zaplatí Flemingovi juniorovi vzdelanie. Bola to rozumná investícia, nakoľko mladý Alexander Fleming sa stal objaviteľom prvého antibiotika – penicilínu.
A teraz to začne byť zaujímavé: “Roky potom, syn toho istého šľachtica, ktorého zachránil farmár Fleming, postihla pneumónia. Čo vtedy zachránilo jeho život?
Penicilín.
Meno šľachtica?
Lord Randolph Churchill.
Meno jeho syna?
Sir Winston Churchill.”
Z toho plynie poučenie, že… neverte všetkému, čo sa v maili dočítate. Na celej historke je pravdou len to, že Alexander Fleming sa narodil v škótskej pustatine a napokon vyštudoval medicínu.
Takže mladý Winston sa nevybral len tak do Škótska, aby sám zablúdil kdesi na kraj sveta k močiaru. Sir Randolph Flemingovi nezaplatil školu – Alexander si ju financoval z dedičstva po strýkovi. No a napokon – keď Winstona Churchilla sklátil zápal pľúc, nevyliečili ho penicilínom, ale tradičnejšou medicínou.
Celkom by ma zaujímalo, kto túto historku vyprodukoval a najmä, prečo. Nanešťastie, legendy so sebou nenesú copyright. Iba zmätené a nepravdivé informácie. Ale príbeh je to pekný a poučný, no nie?
Podrobné pátranie po tejto historke zhŕňa tím tvoriaci stránku Snopes.